Absolute Dance Company - Inspire. Challenge. Dance.
Absolute Dance Company's 2018/2019 Dance Schedule

Classes Begin Monday, September 10th

Monday
Tuesday
Wednesday
Thursday
Friday
Saturday
4:00 to 4:45
Extreme Stretching
Jen O'Connor
Ages 8+

4:00 to 4:45
Jazz Fusion
Brandie Andrews
Ages 10+

4:45 to 5:30
Conditioning
Brandie Andrews
Ages 10+

4:45 to 5:30
Ballet I
Jen O'Connor

5:30 to 6:15
*Hip Hop III
Brandie Andrews

5:30 to 7:00
*Ballet V
Jenn O'Connor

6:15 to 7:00
Hip Hop II
Brandie Andrews

7:00 to 7:45
*Variations en Pointe
Jenn O'Connor

7:00 to 7:45
*Hip Hop IV
Mike Smart

7:45 to 9:15
*Ballet IV
Jen O'Connor

7:45 to 8:30
*Advanced Hip Hop
Mike Smart

8:30 to 9:15
Adult Hip Hop 
Mike Smart























3:15 to 4:00
Beginner Ballet
Melaina Kampf
Ages 3 to 4

4:00 to 4:45
Pre Ballet
Melaina Kampf
Ages 5 to 6

4:00 to 4:45
Company II Competition Team Rehearsal
Victoria Caruso~Myers

4:45 to 5:30
Ballet I
Melaina Kampf
Ages 7+

4:45 to 5:30
*Jazz II
Victoria Caruso Myers

5:30 to 6:15
*Jazz I
Victoria Caruso Myers

5:30 to 6:30
*Ballet II
Melaina Kampf

6:30 to 7:15
Petite Elite Competition Team
Brandie Andrews and Victoria Caruso Myers

6:30 to 8:00
*Ballet III
Melaina Kampf

7:15 to 8:00
^Contemporary II
Victoria Caruso Myers

8:00 to 8:45
*Jazz III
Victoria Caruso Myers

8:00 to 8:45
*Pre Pointe
Melaina Kampf









4:00 to 4:45
Hip Hop I
Brandie Andrews
Ages 4 & 5

4:30 to 5:15
*Musical Theatre II
Tori Muellauer

4:45 to 5:30
Boys Hip Hop
Brandie Andrews
Ages 9+

5:15 to 6:00
*Tap II
Tori Muellauer

5:30 to 6:30
*Ballet II
Jenn O'Connor

6:00 to 6:45
*Tap I
Tori Muellauer

6:30 to 7:15
Extreme Stretching
Jenn O'Connor
Ages 8+

6:45 to 7:30
^Contemporary I
Tori Muellauer

7:15 to 8:45
*Ballet III
Jenn O'Connor

7:30 to 8:15
^Jumps, Leaps and Turns for Levels IV and V
Tori Muellauer

8:15 to 9:00
*Tap III
Tori Muellauer





















4:00 to 5:30
*Ballet III
Melaina Kampf

4:00 to 4:45
^* Contemporary V
Victoria Caruso Myers

4:45 to 5:30
Extreme Stretching
Victoria Caruso Myers
Ages 8+

5:30 to 7:00
*Ballet IV
Jenn O'Connor

5:30 to 6:15
^*Contemporary III
Victoria Caruso Myers

6:15 to 7:00
*Jazz V
Victoria Caruso Myers

7:00 to 7:45
Company I Prep Competition Team Rehearsals
Victoria Caruso Myers

7:00 to 8:30
*Ballet V
Jenn O'Connor

7:45 to 8:30
*Jazz IV
Victoria Caruso Myers

8:30 to 9:15
^*Contemporary IV
Victoria Caruso Myers

8:30 to 9:15
** Pointe
Jenn O'Connor



























5:00 to 5:45
Pre Contemporary/ Pre Jazz Combo
Myisha Conley
Ages 4 to 5

5:45 to 6:30
Ballet Tap Combo 
Myisha Conley
Ages 3 to 5

6:30 to 7:15
Musical Theatre I
Myisha Conley
Ages 6+




























































10:00 am to 11:30 am
*Ballet V
Jenn O'Connor

11:30 am to 12:15 pm
**Pointe
Jenn O'Connor

12:15 pm to 1:00 pm
Extreme Stretching
Jenn O'Connor
Ages 8+

1:00 pm to 2:30 pm
*Ballet IV
Jenn O'Connor








Sundays
7:00 to 8:30
Adult Ballet
Simone Lute

















*Placement based on Instructor Evaluation


**Must be enrolled in Ballet IV or Ballet V


^Must be enrolled in a Ballet of the same level. Must be enrolled in a Jazz of the same level in the case of Jumps, Leaps & Turns


ADC FALL CLASSES BEGIN MONDAY, SEPTEMBER 10TH





























Website Builder provided by  Vistaprint